Gotujemy z Gwiazdą – Paolo Cozza w SOSW Bronina

Gotujemy z Gwiazdą – Paolo Cozza  w SOSW Bronina  W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Broninie od września 2012 roku realizowany jest Projekt autorstwa Pani Anety Kierońskiej i Pana Piotra Molisaka – nauczycieli z SOSW Bronina pod nazwą „PRZEROŚNIEMY NASZYCH MISTRZÓW” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dla osiągnięcia celu głównego Projektu tj. zwiększenia kompetencji i poziomu wiedzy uczniów SOSW oraz podniesienia jakości i atrakcyjności oferty edukacyjnej młodzież uczęszcza m.in. na warsztaty: florystyczne, kulinarne, komputerowe i budowlane. W ramach warsztatów kulinarnych  zaplanowano atrakcję nazwaną „Gotujemy z Gwiazdą”. Dyrektor buskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego Grzegorz Solarz, którego firma jest odpowiedzialna za organizację zajęć edukacyjnych w Projekcie przez długi czas w sekrecie utrzymywał, kto będzie ową Gwiazdą. W końcu tajemnica się wydała, zaprosił najsłynniejszego Włocha w Polsce – Paolo Cozzę.

13 maja 2013 roku był w SOSW Bronina wyjątkowym dniem. Około godziny 10.00 w towarzystwie p. Grzegorza Solarza pojawił się ON – Paolo Cozza we własnej osobie. Rzadko zdarza się gościć w murach Ośrodka gwiazdę tej wielkości, dlatego też nie należy się dziwić podekscytowaniu młodzieży i pracowników przed tym spotkaniem. Gościa powitał Dyrektor SOSW Pan Wiesław Waga.

O godzinie 10.30 rozpoczął się pokaz gotowania tradycyjnych potraw kuchni włoskiej.  Gotujemy z Gwiazdą – Paolo Cozza  w SOSW Bronina  W pracowni gospodarstwa domowego oprócz Uczestników Projektu zgromadzili się także zainteresowani uczniowie szkół Ośrodka oraz pracownicy. Nie zabrakło również dyrektorów W.Wagi, G.Solarza oraz przedstawiciela Starostwa Buskiego w osobie Pani Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Renaty Krzemień.

Menu pokazu było następujące:
1.    bruschetta al pomodoro
2.    pomidory faszerowane pieczone
3.    spaghetti al pesto

Paolo Cozza podczas gotowania bawił zgromadzonych opowieściami i anegdotami o kuchni włoskiej, o życiu zwyczajach Włochów, życiu włoskich rodzin, piłce nożnej a także „sypał” ciekawostkami dotyczącymi pochodzenia używanych przez niego w kuchni składników. Uczniowie Angelika Kozik, Dominik Maruszczak i Damian Goraj dzielnie pomagali gwieździe w gotowaniu i sprawnie przygotowywali dania do degustacji po czym częstowali nimi zgromadzonych kolegów i zaproszonych gości.

Około godziny 13.00 pokaz dobiegł końca. Nadszedł czas na spotkanie Paolo z młodzieżą w świetlicy Ośrodka. Wszyscy uczniowie szkół Ośrodka mieli niepowtarzalną okazję usłyszeć z ust samego Paolo Cozzy wiele ciekawostek dotyczących jego życia, czy też osobistych zainteresowań. Włoch okazał się zwyczajną, sympatyczną osobą, łatwo nawiązującą kontakty z innymi ludźmi, chętnie rozmawiającą
i dzielącą się z młodzieżą swoją wiedzą. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali zdjęcia podpisane osobiście przez Pana Paolo. Nie obyło się również bez wspólnych zdjęć z gwiazdą. Dla młodzieży było to naprawdę niesamowite przeżycie, które zapamiętają na bardzo długo.

Gotujemy z Gwiazdą – Paolo Cozza  w SOSW Bronina  Projekt „PRZEROŚNIEMY NASZYCH MISTRZÓW” o wartości 521.176, 30 zł  realizowany jest przez SOSW w Broninie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach” Działanie 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego”.

Wykonawcą usługi edukacyjnej jest Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach Oddział w Busku – Zdroju. Uczestnicy Projektu, jak również pozostali uczniowie szkół SOSW Bronina, serdecznie dziękują Dyrektorowi ZDZ Busko– Zdrój p. Grzegorzowi Solarzowi oraz wszystkim pracownikom ZDZ w Busku-Zdroju za profesjonalnie i ciekawie prowadzone warsztaty edukacyjne oraz za zorganizowanie spotkania z tak znamienitą i ciekawą postacią jak Paolo Cozza;-)

Galeria - foto: Piotr Molisak